Nélkülük nem működne a futball – Íme a Fortuna Liga csapatainak tulajdonosai

By
Updated: január 15, 2015

Ki áll az egyes klubok élén? Miből gazdálkodnak? Erre kerestük a választ. Összeállítottuk a Fortuna Liga klubjainak tulajdonosi listáját, melyen azok a tehetős személyek kaptak helyet, akik nélkül a klubok nem működhetnének.

A futball világszerte pénz kérdés, a komolyabb bajnokságokban is találhatók klubok, melyeknek milliárdos tulajdonosainak köszönhetően képesek túlélni illetve a csúcson maradni. Nincs ez másképp a szlovák bajnokságban sem. Sajnos a futball támogatottsága annyira elhanyagolt, hogy egyes milliomosok nélkül nagyon sok város hiányozna a legfelsőbb bajnokságból.

A tehetős emberek futballban való szerepvállalását bizonyítja a DAC és Világi Oszkár esete. A dunaszerdahelyi vállalkozó hosszas tárgyalások után lett a DAC többségi tulajdonosa, így végre biztos a patináns klub anyagi háttere. Nélküle viszont a sárga-kékek valószínűleg a második vonalban szerepelnének. A klub körül kialakult rendezett háttérnek köszönhetően a várossal való együttműködés is feljavult, így Dunaszerdahely is támogatja a DAC működését.

A pozsonyi Slovan a kétezres évek elején csak vergődött, még a második ligában is szerepelt, de Ivan Kmotrík érkezésével rendeződött a klub helyzete. Mára már a fővárosi együttes az egyik legtehetősebb a bajnokságban, nyílt titok, hogy a bajnokságon belül itt a legmagasabbak a játékos fizetések. Az anyagi háttérnek és a játékosállománynak köszönhetően a Slovan ismét bajnoki címeket és kupagyőzelmet ünnepelhetett, ráadásul két alkalommal Európa Ligában szerepelhetett.

A bajnokság második legtehetősebb együttese a Zsolna, melyen Jozef Antošík birtokol. A nagyvállalkozó, aki mellesleg magyarul is beszél, a Tento higiéniai papírgyár megvásárlásával vált híressé. A zsolnai klub átvétele után 6 bajnoki címnek örülhettek, továbbá az Európa Ligában és a bajnokok Ligájában a csoportkörben szerepeltek.

A tehetős tulajdonos hiánya komoly anyagi gondot okozhat egyes kluboknál. Ennek példája a besztercebányai együttes. A Dukla korábbi tulajdonosa Ján Kováčik volt, aki jelenleg a Szlovák Futballszövetség elnöke, de posztjából adódóan már nem támogathatta olyan mértékbe a katonacsapatot, mint korábban.

Szintén komoly gondokkal küszködnek a kassaiak, ahol a klub tevékenységét Blažej Podolák finanszírozza. A vállalkozó nemrég kijelentette, további támogatók és Kassa városa segítsége nélkül nem tudja egyedül fenntartani a klub működését.

A Fortuna Liga csapatainak mecénásai:

DAC – Világi Oszkár – Slovnaft, MOL energetika, mezőgazdaság

Zsolna – Jozef Antošík – Tento higiéniai papírgyár, Ryba Žilina halsaláta gyártás, Idegennyelvű magániskola

Slovan – Ivan Komtrík – Grafobal nyomda, építőipar, energetika, egészségügy

Rózsahegy – Milan Fiľo – papírgyár

Kassa – Blažej Podolák – Steel Trans fuvarvállalat

Nagyszombat – Vladimír Poór – építőipar

Trencsén – Tschen La Ling – egykori profi labdarúgó, üzletember

Aranyosmarót – Viliam Ondrejka – ViOn építészeti vállalat, benzinkút

Alsóberézó – Vladimír Soták – Alsóbrézó Vasgyár

Miava – Halabrín fivérek- Miava város, Nad Ress fuvarvállalat

Szenyice – Vladimír Levársky – OMS világítástechnika

Besztercebánya – Egykoron Ján Kováčik, a futballszövetség elnöke, jelenleg ?

Futbal Fan Shop

https://www.facebook.com/events/828403835283370