A profik közé kerülne a triatlonos Krascsenits Dávid

By
Updated: február 8, 2017

A triatlon a világ egyik legnehezebb sportága, a versenyző nagy terhelésnek van kitéve. Ezt a világot próbálja meghódítani a bakai Krascsenits Dávid, aki profi pályafutást célozta meg.

Hogy kezdődött a sportpályafutásod? Sportoltál esetleg mást is?

Gyerekkoromtól 20 éves koromig fociztam, de mivel elfogyott a motiváció, így abbahagytam. Anélkül, hogy élveznéd az adott sportot vagy bármit, amit csinálsz, nem ér semmit az egész. Volt egy 2-3 éves időszak, amikor nem voltam annyira aktív a sportban, később hobbiból elkezdtem futni, de nem nagyon folytattam. 2015-ben hiányzott komolyabban a futás és ebben az évben versenyen is elindultam. Ekkor vettem észre, hogy ez jobban is mehetne. Októberben pedig részt vettem a budapesti maratonon.

Miért pont a triatlonnal foglalkozol?

A triatlonnal való kapcsolatban az első maratonom előtt kezdődött. A budapesti maraton hetén láttam egy “aftermovie” jellegű videót a Hawaii Ironman világbajnokságról. Az, ahogy a profik a célba érkezésük után a földre pottyantak, rám motiválóan hatott. Míg a legtöbb ember reakciója, hogy “ezek nem normálisak”, feltettem magamnak a kérdést, mi lenne, ha kipróbálnám magam a trialonban, elvégre a futás már elég jól ment.

Milyen szinten űzöd a sportágat?

Jelenleg amatőr vagy hobbi szinten, de mivel szeretném ezt professzionális szintre emelni, többet jelent számomra, mint hobbi. Mondhatni, reggelente ezzel ébredek, és este ezzel fekszem.

Mi is valójában a triatlon?

Három sportág, az úszás, a bicikli és a futás ötvözete. Ez egy állóképességi sport, ahol az ember mind fizikailag, mind pedig mentálisan a határait feszegeti. A legrövidebb a sprint triatlon, ezt követi az olimpiai távú triatlon, majd a fél Ironman vagyis középtáv, végül a hosszú távú triatlon – a teljes Ironman. Jelenleg én a középtávra, fél Ironman-re fókuszálok, amely 1,9 km úszást, 90 km kerékpározást és 21 km futást jelent.

Hogy készülsz, milyen edzéseket végzel?

A hét 6 napján, 14-22 órát edzem, 5 nap munka mellett. Ezt úgy kell elképzelni, hogy hétköznapokon minimum két, a munkaszüneti napokon és a hétvégéken pedig napi 3 edzésem van. Az edzéseket hétről-hétre az edzőm, Kilberger Renáta állítja össze. Vele napi szinten kapcsolatba vagyok, átbeszéljük az adott napot, elküldöm a mért adatokat. A pozsonyi úszóedzőmmel, Matúš Putalával a heti 4-5 úszóedzésből kettőt közösen végzünk. Külön odafigyelek a táplálkozásra, mivel már három éve vegán vagyok és semmilyen állati eredetű táplálékot nem fogyasztok.

Krascsenits Dávid edzőjével

Hogy tudod összeegyeztetni a munkát és a sportot?

Jelenleg még megoldható. Amikor 14-15 órás edző heteim vannak, akkor még igen. Munka előtt és munka után edzem. Ha viszont 22 órát edzem egy héten, ahhoz kell egy teljes szabadnap. Jelenleg munka mellett tudom vállalni.

Mennyire nehéz anyagi támogatókat találni?

Mivel újoncnak mondhatom magam ebben a sportágban, ezért a támogatók keresése nem egyszerű. Ez egy egyéni sportág és a triatlon nem a legnépszerűbb sportágak közé tartozik. Egy kerékpár gyártó még nem fog támogatni, mivel nem vagyok annyira ismert a sportágban. Jelenleg nem egyszerű, de tapasztalatával Kilberger Renáta is próbál segítséget nyújtani.

Milyen eredményeket értél el idáig?

A futásnak köszönhetően jutottam el a triatlonhoz, ezért a második maraton versenyemet, Pozsonyban sikerült 3 óra alatt lefutnom, erre nagyon büszke vagyok. Kéthónapnyi triatlonozás után tavaly nyáron, a Somorján rendezett versenyen a 3. helyet értem el olimpiai távon (1,5 km úszás, 40 km kerékpár – 10 km futás).

Hogy látod a jövőt, meddig lehet űzni ezt a sportágat?

Ami azt illeti bizakodó vagyok, hogy mielőbb sikerül a profik közé kerülnöm. Egészségi állapottól függően magas szinten 40 éves korig is lehet űzni. Például Craig Alexander, a triatlonos példaképem 43 éves, és még mindig top formában versenyez.

Mit jelent a sportágban a profi megnevezés?

Ehhez három dolog kell. Tudni kell, hogy az ember napi szinten ezt akarja csinálni. A másik az anyagi dolog, ehhez támogatók kellenek, hogy csak a felkészüléssel és az edzéssel kelljen foglalkozni. A munka mellett a fejlődés megáll, eljön a pont a hogyan továbbról. A harmadik, amire szükség van, az eredmények, mert ahhoz hogy valaki profi versenyző legyen, többre van szükség, minthogy abszolválja az adott versenyt.“

Mi vár rád az elkövetkező hónapokban?

Áprilisig három félmaraton és pár rövidebb futóverseny vár rám. Közben Mallorcára tervezek menni, egy egyhetes edzőtáborozásra, ahol fókuszban a biciklizés lesz. Ez mind a felkészülés része a 2017-es szezonra, ami május végén indul, az ausztriai St. Pöltenben megrendezésre kerülő fél Ironman versennyel.

Fotók: Fekete Nándor

https://www.facebook.com/events/828403835283370