Első Stanley Kupa-győzelmét aratta a Washington Capitals

Updated: jún 8, 2018

A Washington Capitals 4-3-ra diadalmaskodott az újonc Vegas Golden Knights otthonában az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) döntőjének ötödik mérkőzésén magyar idő szerint péntek hajnalban, így 4-1-re megnyerte a párharcot, és fennállása első Stanley Kupa-győzelmét aratta.

A Washington – amely ezt megelőzően egyszer, még 1998-ban volt fináléban, akkor 4-0-s összesítéssel kikapott a Detroit Red Wingstől – nem változtatott az összeállításon, azonban a Vegas két helyen is: Ryan Reaves és Ryan Carpenter kikerült a csapatból, érkezett William Carrier és David Perron.

Az NHL-ben 1939 óta rendezik a döntőt négy győzelemig, és ezt megelőzően 33-szor fordult elő 3-1-es vezetés, ebből 32-szer nem sikerült fordítani. Kivétel az 1942-es Toronto Maple Leafs, amely úgy nyert Stanley Kupát, hogy a Detroit már 3-0-ra is vezetett. A Golden Knights viszont abban bízhatott, hogy első idényében a hazai találkozóinak a nyolcvan százalékát megnyerte.

A bemelegítés alatt Ovecskin, a vendégek csapatkapitánya megsértette az íratlan szabályokat, és átkorcsolyázott a rivális térfelére, ráadásul hozzáért Marc-Andre Fleury lábvédőjéhez. A kapus ezt zokon vette, és lábszáron csapta az orosz sztárt.

Rengeteg ütközés (18-10) jellemezte az első harmadot, míg a 13. percben Ovecskin a vendégek emberelőnye során kapásból a kapuvasat találta el.

A második játékrész elején újból létszámfölénybe kerültek a fővárosiak, Marc-Andre Fleury azonban szépen védte a playoff pontlistáját vezető Jevgenyij Kuznyecov közeli kísérletét. A 27. percben Jakub Vrana ugrott ki, és kilőtte a bal felső sarkot (0-1). Három perc múlva egyenlített a Vegas, miután Nate Schmidt – aki éppen a Capitalstól érkezett tavaly nyáron – lövése bepattant Matt Niskanen korcsolyájáról (1-1). Egyből a következő buli után Ovecskin lépett volna ki, ám gáncsolták, és az emberelőnyben éles szögből úgy lőtt a kapuba, hogy a pakk Fleuryt érintve került a hálóba (1-2). Az orosz csatárnak ez volt a 15. gólja a rájátszásban, ez új klubcsúcs. A régit 14 találattal John Druce tartotta 1990-ből.

A 33. percben Tomas Tatar tette a kapu felé Colin Miller lőtt passzát, a kapus Braden Holtby előtt-mellett Perron és Christian Djoos harcolt. A hálóőr elesett, és a korong Perront érintve a gólvonal mögé került. Végül a bírók úgy ítélték meg, hogy nem történt kapusakadályozás, így 2-2-re módosult az állás. A hazaiak csatárának ez volt az első playoff-gólja. Újra vezethetett volna a Washington, ám Chandler Stephenson a kapuvasat találta el, majd menteni igyekvő Ovecskin gáncsolt, ezért kiállították, és szép passzolások végén Reilly Smith 28,2 másodperccel a szünet előtt az üres kapuba lőtt (3-2). És még nem volt vége, mert Holtbynak hatalmasat kellett védenie Perron lövésénél.

A fordulást követően egy ideig hősiesen védekezett a Vegas, emberhátránya alatt sem kapott gólt. A harmad derekán azonban a vendégek negyedik sora, Devante Smith-Pelly vezetésével korongot szerzett, és a csatár közelről látványos mozdulattal, estében egyenlített (3-3). A támadó hetedszer volt eredményes a playoffban 24 összecsapás alatt, éppen annyiszor, mint 75 találkozón az alapszakaszban. A 53. percben Brett Connolly lövését átcsúszott Fleury lábvédőjén, és a mögé berobbanó Lars Eller gond nélkül betalált (3-4.)

A hajrában lehozta kapusát a Golden Knights, és időkérés után sokat támadott, azonban az egyenlítés elmaradt.

A Vegas a rájátszásban 10-szer vezetett két harmad alatt, és eddig mindig nyert, ráadásul az egész szezonban nem volt sorozatban négy veresége. Mindkét sorozat a legrosszabbkor szakadt meg.

A Golden Knights így is minden dicséretet megérdemel, hiszen újonc klub még sohasem ért el ennél nagyobb sikert.

A rájátszás legértékesebb játékosának járó Conn Smythe-trófeát az orosz Alekszandr Ovecskin kapta, a csatár 15 góljával a legeredményesebb volt a playoffban.

Eredmény:
Stanley Kupa, döntő, 5. mérkőzés:
Vegas Golden Knights-Washington Capitals 3-4 (0-0, 3-2, 0-2)
gól: Schmidt (30.), Perron (33.), Smith (40.), illetve Vrana (27.), Ovecskin (31.), Smith-Pelly (50.), Eller (53.)

Az egyik csapat negyedik győzelméig tartó párharcot 4-1-re a Washington nyerte.