Interjú: Közös képzést indított Szabó Ottó és Straka Gábor

By
Updated: august 4, 2016

Már több mint egy éve dolgozik rehabilitációs edzőként a DAC csapatánál az egykori kiváló labdarúgó, Szabó Ottó, aki saját központot is működtet. Nemrég Straka Gáborral közösen egy új képzést indítottak, amely során egyéni edzéseket tartanak a fejlődni vágyó sportolók számára. A részletekről és a DAC-ról Szabó Ottó nyilatkozott.

Straka Gáborral egy közös képzést hoztatok létre a fejlődni vágyó fiatalok számára. Mit jelent ez pontosan?

Mióta itthon vagyok, észre vettem bizonyos hiányosságokat a csallóközi foci terén. Amiben a hiányt látom, az az, hogy jóval többet kellene foglalkozni bizonyos részletekkel. Straka Gabival létrehoztunk egy olyan lehetőséget azoknak a fiataloknak, akik szeretnének többet kihozni magukból, de nincs lehetőségük rá, így összeraktunk egy olyan sportoló képző központot, amellyel segíteni tudunk, hogy jobbak legyenek, illetve hogy a hátrányokat jobban csiszoljuk. Ezt úgy tesszük, hogy aki jelentkezik nálunk és szeretne valamiben jobb lenni, először különböző vizsgálattal felmérjük a képességeit: sprint teszt, ugrálás teszt, mozgásszűrés. Ezáltal fogjuk edzeni azt a sportolót, és három hónap után újabb felmérést végzünk, hogy lássuk, mennyit tudtunk előre haladni. Ahhoz, hogy valaki előre lépjen, erre szüksége van. Külföldön ez a módszer már elterjedt. Tény, még ketten vagyunk, de remélem, akkora igény lesz rá, hogy bővülni tudunk.

Több mint egy éve vagy a DAC rehabilitációs edzője. Hogy értékelnéd ezt az időszakot?

Külföldön ez a szakma már régen elterjedt és most ez a lehetőség nyílt a DAC-ban, én pedig hálás vagyok, hogy én lehetek ez az edző. Az elképzeléseim hasonlóak voltak, mint most. Szerintem úgy alakulnak a dolgok, olyan munkám van, úgy foglalkozom a sérültekkel, ahogy elképzeltem. Úgy működik a rendszer, hogy minden el van osztva. Jó kis csapat alakult ki, ami nagyon fontos ahhoz, hogy jól működjünk és érvényesüljük. A játékosok pedig látják, hogy komoly munka folyik. Kapnak egy feladatot, amit el is végeznek, ezáltal pedig gyógyulnak.

straka2-610

Előfordult esetleg valamilyen különleges sérülés, amellyel meg kellett birkóznod?

Vannak olyan játékosok, akik ugyan azzal a sérüléssel jönnek, visszaesnek. Erre mondják azt, hogy retrauma, ami sok kérdőjelet tesz elénk, hogy miért is történik. Ezek után én is tanulok. Egy klubban az is nagy kérdőjel, hogy milyen hosszú távú sérülések vannak. Ezen a téren nem állunk rosszul a sérültekkel. Jó úton járunk, és jó munka folyik a rehabilitációs erőnlét kapcsán.

Mit lehet tudni a DAC jelenlegi sérült játékosairól?

Eric Davis még nem tud visszatérni az térde miatt, de szép lassan úton van hozzá. Brašeň már teljes mértékben rendbe jött, már csak a kondíciót és a meccsritmust kell felvennie. Igazából a többiek is rendben vannak, így a felnőttekkel nincs olyan sok dolgom, inkább azokkal a fiatalokkal dolgozom, akik többé-kevésbé sérültek.

A fiataloknál mi okozza többnyire a sérüléseket?

Különböző korosztályokra kell ezt lebontani, mert vannak növekedési problémák, és ezt óvatosan kell kezelni. Ahogy nőnek a fiatalok, kicsit elvesztik a koordinációjukat a testi tartásukat, így sérülékenyebbek. Nagyobb hangsúlyt kell fektetni rájuk, az egész testükre figyelni kell, hogy ne legyen probléma ezen a téren. Megegyeztünk az edzőkkel, hogy minden csapat edzés előtt 10-15 percet egy külön kidolgozott rendszert fog végezni, ezt az összes csapat képviselni fogja. Ez az egész klubon belül bevezetésre került. Látjuk, hogy használ a játékosoknak.

szabo1-610

Változás történt az erőnléti edző poszton. Milyen az együttműködés Gábriš Csabával?

Az erőnléti edzőknél a Nicola fiatal volt, de sok tapasztalattal rendelkezett külföldről. Sokat tudtam tőle tanulni, és jól működtünk együtt. A futball kiszámíthatatlan, így távozott a klubtól. Érkezett hozzánk egy fiatal, dinamikus srác Gábriš Csaba személyében, aki nagyon szeret focizni és az erőnléti dolgokban nagyon otthon van. Nagyon jól képviseli az erőnlét modern filozófiáját. Nem utolsó sorban, régebben focizott, ami sokat jelent a sportolóknál, így sport specifikusan van kitanulva. Örülök, hogy egy ilyen erőnléti edző került hozzánk.

A rehabilitációs központod már új helyen a Sagax egészségügyi központban található. Miért volt erre szükség?

A Sagaxban az a jó, hogy privát klinika. Egy modern épületről van szó, ahol sok orvos található és rengeteg műtétet végeznek. Sok háziorvos is megtalálható itt, így szinergiában vagyok az orvosokkal, ami nagyon fontos. Ez meg is látszik, mert több a páciensem. Jó döntés volt átköltözni. Szeretnék magam mellé egy fizioterapeutát felvenni, hogy még jobban tudjuk szolgálni a pácienseinket. A sérüléseknél első az orvos, aki elmondja, hogy milyen sérülésről van szó, mennyit kell egy fizioterapeutához járni. Ezután kerülnek hozzám rehabilitációra. Nincs két egyforma sérülés, így mindenkinél meg kell találni a megfelelő eljárást.

Követed a rehabilitáción belül az újdonságokat, képzéseket?

Nagyon fontos számomra, hogy a tanulmányaimat tovább tudjam fejleszteni, ezt a lehetőséget meg is kaptam a klubtól. Három hónappal ezelőtt jelentkeztem egy iskolába Budapesten, ahol németül folyik az oktatás. Ez egy két éves iskola és egy orto-neuro-manual terápiás képzésről van szó.

https://www.facebook.com/events/828403835283370